Jurtáink kapcsán az egyik legtöbbet emlegetett technikai megoldás a talajcsavarokkal való alapozás. Nem véletlenül beszélünk erről ennyiszer, hiszen forradalmasította az egyik legtöbb fejtörést, időbeli és anyagi befektetést igénylő munkafázist: az alapozást.
Magát a technológiát – vagyis hogy egy építményt hatalmas, talajba fúrt csavarokra építenek fel – az 1830-es évek elején szabadalmaztatta Alexander Mitchell, ír mérnök. Az első így tervezett építmények világítótornyok voltak, a Spit Bank még ma is áll és működik Cork megye partjainál.
A talajcsavarok ma már rendkívül széles méretválasztékban kaphatóak és maga a technológia is reneszánszát kezdi élni, mivel kifejezetten környezetbarát, költséghatékony és rendkívül sokoldalúan alkalmazható.

Nehéz terepen is működik
A talajcsavaros alapozás egyik legnagyobb előnye, hogy rendkívül változatos terepviszonyokon is könnyen használható. A lejtős, szűk, köves és problémás telkeken való hagyományos alapozás gyakorta csak a költségek sokszorosára növekedésével oldható meg. A talajcsavarok hihetetlenül teherbíróak, egy csavar akár 2-3 tonnát is képes megtartani és mind a kötött, mind a laza talajszerkezetben, sík vagy erősen lejtős terepen is kiválóan működik.

Költséghatékony
Mivel talajcsavaros alapozás esetén nincs földmunka, illetve nem kell a beton kötési idejét kivárni, ezért rejtett költségek nélkül, pontosan tervezhető a telepítésük mind anyagi ráfordítás, mind időbeli kivitel szempontjából. Nem okoz plusz költséget az építőanyag odaszállítása, a kiemelt föld elhelyezése és a betonozással ellentétben fagypont alatti hőmérsékletben is kiépíthető. A talajcsavaros megoldások felgyorsítják az építkezés menetét és a lehető legkevesebb környezeti károsítással telepíthetőek. Ha tehát nem feltétlenül ragaszkodsz a lapátoláshoz, a talicskatologatáshoz és az egymásra épülő építési munkák összeszervezése során adódó késések miatti szervezési káoszhoz… neked találták ki!

Tartós
A költséghatékonysághoz hozzátartozik az is, hogy ne csak a telepítés, hanem a karbantartás költségeit is beleszámoljuk beruházásainkba. A talajcsavarok tüzihorganyzott acélból készülnek, rendkívül tartósak. Horganyzott és porszórt bevonattal is rendelhetőek, így karbantartást nem igénylő és látszó elemként esztétikusan is kivitelezhető technológiáról van szó.
Mobil
Ha már előbb a beruházásról beszéltünk, érdemes mérlegelni azt is, hogy a betonozással ellentétben a talajcsavarok felszedhetőek és áthelyezhetőek ha a későbbiekben változnak körülményeink. Vagyis egy sokáig felhasználható, mobilis technológia értékállósági szempontból is előnyösebb.
Környezetbarát
Arról már szóltunk, hogy a talajcsavar telepítése jelentősen kevesebb földmunkát igényel. Ez pedig azt jelenti, hogy a telek területét nem járja össze földmunkagép, a talaj rétegei a lehető legminimálisabb mértékben sérülnek. Ez szintén előnyös lehet, ha szép kertet álmodsz új otthonod köré. Hosszabb távon pedig a talajcsavar a betonnal szemben elbontható és újrafelhasználható, nem képez építési hulladékot. Ráadásul még az előállítása is sokkal inkább környezetbarát módon történik, mint a betoné.
Egy csomó más dologra is jó
A talajcsavaros technológia nem csak jurták alapjaihoz használható. Kiválóan alkalmas a kert vagy telek kiegészítő melléképületeihez is: szerszámtárolók, pergolák, teraszok, vagy akár napelemek tartószerkezeteként. Jurtád telkének körbekerítéséhez is alkalmasak, a kerítésépítés ugyanis szintén egy olyan terület, ahol a talajcsavar minden más technológiánál gyorsabb, pontos, tartós és esztétikus végeredménnyel járó munkát tesz lehetővé.
Még jobban érdekel a dolog?
Ha az olvasottak felkeltették az érdeklődésedet és még többet szeretnél tudni a talajcsavarról, látogass el testvérvállalkozásunk oldalára. Ha olyan kérdésed van, amire nem találsz választ, keress fel bennünket elérhetőségeinken.
Mindig hangsúlyozzuk, hogy számunkra a jurtaépítés szemléletmód. Ebbe a természet védelme, az innováció, a költséghatékony és minőségi munka is beletartozik. Kivitelezőként azért használjuk a talajcsavart, mert tudjuk: egy otthon alapjainak építésekor kiváló statikai alapok szükségesek, amelyek az adott körülmények között a legjobb ár-érték arányban hosszú távra, plusz vagy felesleges beruházások nélkül megvalósíthatóak.